Yeşilay İYİ

Haberler

Yeşilay'dan firmalara 'İYİ'lik projesi

Yeşilay, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, İTO ve KALDER işbirliğinde, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle firmalara yönelik İş Yaşamını İyileştirme programını hayata geçirdi.

Yeşilay, iş yaşamında sağlıklı çalışma ortamını oluşturmak, çalışanların motive olmalarına katkıda bulunmak amacıyla İş Yaşamını İyileştirme (İYİ) programını hayata geçirdi. Ruhsal ve fiziksel olarak insan sağlığına zararlı yönde etki eden bağımlılıklar hakkında bilgilendirme çalışmalarının yapılacağı İYİ projesi kapsamında, projeye dahil olan firmalar ve çalışanlara yönelik eğitim ve etkinlik programı tasarlanması, çalışanların performans ve verimliliklerinin artırılması ve daha sağlıklı ve mutlu bir işyeri profilinin oluşturulması hedefleniyor.

Rekabete pozitif etki

Eğitim içerikli programın performans ve verimlik artışı ile şirketlerin rekabetçiliğine pozitif katkı sağlayacağı belirtilirken, projeye dahil olan kuruluşların marka değerini artıracağına da dikkat çekiliyor. Proje, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteği ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Kalite Derneği (KALDER) işbirliğiyle yürütülüyor.

İşverene maliyeti büyük

Bir bağımlının günlük mesaisinin yüzde 18,2'sini sigara içmekle geçirdiğini açıklayan Yeşilay, şu noktalara vurgu yapıyor:

  • Sigara içenler içmeyenlere göre yılda 5,5 gün daha az işe geliyor.
  • Sigara bağımlısı çalışanın işverene yıllık maliyeti 1400-5700 TL.
  • Alkol ve madde bağımlılarının ortalama performansları yüzde 12 daha düşük.